0

Reporty

11/04/2022 v 23:32 od

Vsetín – Prostějov, venkovní zápasy, semifinále 2021/2022

Po překonání Litoměřic ve čtvrtfinále První hokejové ligy na Prostějov připadl soupeř z Valašska – VHK Vsetín. Jednalo se o první postup do těchto výšin prvoligového play-off po dlouhých devatenácti letech! A bohužel nutno říct již předem, že ani hokejisté, ani fanoušci (když pominu první venkovní zápas) nezopakovali slušný výkon z předchozí série..

Vsetín – Prostějov 5:0, 1. zápas

Na zápas vyjíždí z Prostějova krátce po druhé hodině přeplněný autobus fanoušků, kdy dobrých patnáct účastníků musí stát v uličce. Naštěstí je Vsetín kousek a díky pravidelným občerstvovacím a močovylučovacím pauzám si tak nikdo nestěžuje. Cestou padne pár lahvátorů a likérů, vše probíhá kupodivu v klidu bez sebemenších zvrácených nešvarů. Ke stadionu tak přijíždíme čtyřicet minut před zápasem. Koupíme lístky a hurá do sektoru. Zde probíhá opravdu velice lehké šacování, dnes by jsme na stadion přenesli klidně i Bajraktar (do další sezony přikoupíme), nicméně žádné pyro po informacích a varování od domácích dnes, ani jiný venkovní zápas, nechystáme. Mě třeba při šacování sekuriťák nahlas vyjmenovával obsah kapes takto: „Peněženka, mobil, placatka slivovice… vše v pořádku, díky, můžete jít“. Sympatická reakce na pálenku, je vidět, že tradice je tradice.

Před zápasem také probíhá domluvená schůzka mezi zástupci radikálů obou táborů, kdy se obě grupy utvrzují v letitém a zaběhlém stavu neutrality. Již půlhodiny před začátkem mače je Lapač dle očekávání slušně zaplněný, zejména strana na stání. My věsíme v sektoru tři vlajky – Ultras Prostějov, Prostějováci a Vládci Hané, připravujeme velkou mávačku Antimééééo a čekáme na začátek utkání. Nakonec je lehce před pátou hodinou na stadionu přítomna většina z celkové oficiální návštěvy 4050 diváků a při nástupu a hymně Dú Valaši dú jde nad hlavy také domácí prezentace – žlutozelené nafukovací balonky na stání a pod ním pak velký nápis Vsetín supporters, opět na žlutozeleném podkladu. Choreo sice jednoduché, ale na plné tribuně vypadá pěkně. Jediné, co by šlo vytknout, je brzké a trošku chaotické vytažení balonků, ale z vlastních zkušeností víme, jak těžké je v tomhle lidi sjednotit.

Prostějováci zaplňují sektor dle očekávání, přesný počet neznáme, ale troufám si odhadnout něco okolo 150 kusy. Hned od úvodu jsem mile překvapen kvalitou fandění, dnešní výlet si přijela většina příznivců z Hané užít a poděkovat hráčům za postup. Fandí prakticky všichni, navíc opravdu na plné obrátky a hlavně hlasitě, příkladně se používají ruce. Skvěle až fanaticky dnes pracuje spíkr, který měl ztížený úkol, protože se zapomněl vzít megafon. Všechny tři třetiny tedy rozeřvává jako za starých časů pouze hrdlem a zaslouží obrovskou pochvalu i uznání. Kvalitu supportu ani příliš nesnižuje narůstající skóre na světelné tabuli ve prospěch domácích, příznivci bíločervených barev fandí nepřetržitě až do konce utkání. Naši dnešní kvalitu na tribunách mi po zápase potvrzují jak přátelé ze Vsetína, tak i další fanoušci na diskuzních fórech.

Ve druhé třetině jde nad hlavy naše jediná výjezdová prezentace – čtyřicet kusů obouruček se znakem města.

A teď pár slov k domácím – ti jsou ze začátku mírným zklamáním, ale s postupem času jsou slyšet čím dál více a poslední třetina se pak hraje v parádní atmosféře obou fanouškovských táborů. Vypíchnul bych hlavně odpovídačku My se vrátíme, chorál Heja Vsetín a Vysoký Jalovec posledních minut, kdy je celý Lapač na nohou při Standing Ovation. Ale to už všichni známe, za ty roky ježdění na tento stadion. Po zápase poděkujeme hráčům i přes prohru 0:5 a ti si s námi zatleskají při popěvku Za náš klub a za naše město. Domácí si pak více než děkování hráčům užívají závěrečné pozdravy do Přerova, přičemž je rádi podpoříme. Valaši také nezapomenou na kamarády ze Zlína, je vidět, že se opravdu těší na tohle vyhrocené derby (pokud tedy náhodou nepoputují do extraligy). Na závěr ještě zavzpomínáme na čtvrtfinálové boje s Litoměřicemi a pana Krále a vydáváme se směr bus a auta. Jako trasu zpět do Prostějova dnes volí řidič skrz Zlín, asi nám chtěl i on představit nového soupeře pro další ročník..

Vsetín – Prostějov 5:1, 2. zápas

Na druhý zápas už je zájem výjezďáků o poznání menší, pondělní termín i včerejší prohra snižuje počet lidí v sektoru o více než polovinu. Z důvodu nezájmu se také ruší bus, většina lidí jede auty. Já však vyrážím již kolem oběda vlakem, před zápasem mám domluvenou schůzku a degustaci všemožných ohnivých lektvarů s jedním starým známých z domácích řad. Shodou okolností v Olomouci nasedám ke dvěma fans Vsetína, kteří jedou na hokej z Čech, v Hranicích pak do kupé přisedne ještě další fanoušek z Ostravska. Je vidět, že fenomén Vsetín táhne. Ve Vsetíně pak již v doprovodu zmíněného kamaráda usedáme do hospody poblíž stadionu. A světe div se – dvě hodiny před zápasem je již zaplněna lidmi ověnčenými žlutomodrými symboly. Po pár rundách se půl hodiny před zápasem spakujeme, zaplatíme a před stadionem se rozcházíme každý svým směrem. Před Lapačem mě zaujme způsob výběru příspěvků na choreo – kdy dva ultrasáci pobíhají s megafonem a kasičkou mezi lidmi. Na tomhle by měli domácí ještě zapracovat, protože moc zájem v okolí tedy nebudí. Při příchodu na stadion je hned poznat, že celková návštěva bude menší než v neděli (celkem 3600). Včera jsme také poctivě polepili celý sektor vlepkami, dnes je však velká část z nich poničena, tedy kromě těch v národních barvách a Antimeo. Slušná a rychlá práce domácích. Ještě že máme dostatek vlepek i dnes a vše tak ihned vylepšujeme 🙂

Po příjezdu hlavní části fanoušků věšíme vlajky, připravujeme pro dnešek mávačku SK PV a začínáme i ve výrazně horší sestavě fandit. Fandění je opět na dobré úrovni, ale s časem postupně upadá. Nicméně i dnes jedeme bez větší přestávky a snažíme se proti domácí přesile bojovat. Naši skupinu také vede druhý a výrazně mladší spíkr, který však podává stejně kvalitní výkon jako jeho kolega v neděli a myslím, že pokud mu zápal vydrží, nemusíme mít o tento post do budoucna strach. Valaši jsou dnes aktivní již od začátku a jedou si svůj tribunový nadstandard po celý zápas, k čemuž jim opět pomáhá i hra na ledové ploše, kde jasně dominuje Vsetín. Hráči Prostějova se aspoň trošku probírají v polovině poslední třetině, kdy se dostávají sem tam do šancí, to vyústilo v záblesk naděje v padesáté sedmé minutě v podobě gólu z hole Štefka. Na tribunách nás branka nabudí a snažíme se hráče dotáhnout k vyrovnání, což se nakonec nekoná a prohráváme tak zápas těsně 1:5 (střely na branku 18:44). Jako důkaz naší maximální podpory budiž protržený buben. Prohra však zas tolik nevadí, hráčům i nadále věříme a proto cestou domů vedeme diskuzi, zda na baráž do Kladna budeme rezervovat Airbus 330 nebo 380.

Vsetín – Prostějov 8:2, 5. zápas

Na pátý zápas se série znovu vrátila do Vsetína za stavu 3:1 pro domácí. Hráči Jestřábů odjížděli se značně slátanou sestavou, kdy nebyly ani kompletní tři pětky a v obraně museli zachraňovat útočníci. Šance na zvrat v sérii byl mizivý. A to se podepsalo i na zájmu o výjezd. Nebudeme se na nic vymlouvat, tenhle zápas byl absolutní selhání Fans of Prostějov, protože celkový počet 18! kusů v sektoru je naprosto nehodný našeho tábora. Dokonce i Sokolov měl ve stejný den v Jihlavě o 12 lidí více. Všichni ti, co zůstali doma, by měli zpytovat svědomí a příští rok tohle selhání napravit. Nicméně Prostějováci v sektoru hostů se nemusí za nic stydět, fandí poctivě po celý zápas, i když je asi všem jasné, jak můžeme být slyšet.

Po první třetině je stav 0:7 a celý Lapač si tak zápas užívá na sto procent. Od druhé třetiny pak domácí hokejky šetří síly, přepínají na nižší rychlostní stupeň a dávají tak Jestřábům možnost trošku zmírnit skóre. Ve druhé periodě také chytají druhý dech fanatici z Hané a baví se po svém, co chvíli vyzíváme hráče k vyrovnání a pár minut dokonce fandíme bez triček. V druhé třetině také přichází atak fanouška Baníku Ostrava, který se zničehonic objevil pod hostujícím sektorem a snažil se vyskočit na flagu zavěšenou na balkoně. To se mu však nedaří, je zpozorován a vyhnán pryč. Při tom v tunelu pravděpodobně uklouznul po slupce od banánu, kterou tam omylem zanechal jeden z Prostějováků v první přestávce, při pádu si pochroumal čelist a po krátkém odpočinku v bezvědomí byl naštěstí již v plném vědomí převezen do nemocnice. Dle slov Valachů se jednalo o osamocený čin jednotlivce, který nemá se Vsetínem nic společného. O pauze pak policie díky kamerovým záznamům poznává a odvádí Hanáka, který údajně banánovou slupku trestuhodně zahodil.

Po konci zápasu propukne Vsetínem radost, děkovačka a obrovská párty. Domácí ocení hokejisty i fanoušky Prostějova pozdravem Vsetín zdraví Prostějov. My se pak s hráči rozloučíme, poděkujeme za celou povedenou sezonu a dáme závěrečné Táhneme na hokej. Po zápase pak nabereme zadrženého fanouška a jedeme domů. Před stadionem v Prostějově se ještě scházíme s dalšími fanatiky a při příjezdu autobusu s hráči zapalujeme několik desítek ohňů, stroboskopů, římských svící a naposledy se s hráči rozloučíme. A pak zazvonil zvonec a úspěšné sezoně na ledě je konec. Tak zase za půl roku na viděnou nejen při zápasech našeho milovaného klubu. Odpočiňme a načerpejme novou energii, protože máme za letošek na tribunách co napravovat…

Ze vzpomínek přeživších mozkových buněk sepsal Komin

Napsat komentář