0

Reporty

30/06/2020 v 10:59 od

Prostějov – Kladno 3:4pp, 8. března 2018

Nikdy nevydaný report z dnes již legendárního utkání…

Středeční den volna po ztraceném zápase v Kladně neplatil tak docela pro skupinu prostějovských fanatiků, která šla dokončit další celotribunovou prezentaci na možná poslední domácí mač sezóny..

Ve čtvrtek se stejně jako v předchozích dnech zápasu scházíme dlouho před úvodním buly, abychom nachystali vše potřebné. Stadion se neplní ani zdaleka tak rychle jako o víkendu, kdy stály oba dny snad dvě stovky fanoušků před zimákem čekajíc na otevření turniketů. Je to samozřejmě dáno tím, že máme pracovní den, ale i tak mám trochu obavy o celkovou návštěvu. Postupně se ale zrychluje frekvence příchozích, a tak jsem přece jenom klidnější. Mezi davy domácích se tu a tam najde skupinka kladenských ověšena XXXXL dresy, jak už u tohoto tábora bývá špatným zvykem.

S nástupem hráčů jde již tradičně nad hlavy fanoušků celotribunové choreo, které se skládá z plachty “Prostějováci” na sezení a jednobarevných vlajek na stání. Vlajky jsou rozděleny na pět částí – žlutá, bílá, červená, bílá, žlutá. Říká se, že samochvála smrdí, ale já nemohu jinak. Opět povedené představení. Všech 6 prezentací FOP1913 v této sérii prostě mělo vysokou kvalitu a vypadalo nad očekávání skvěle. V tomhle ohledu můžeme být velmi spokojeni.

O pár chvil později si odbyl svých pět vteřin Jaromír Jágr, za což je mu opět poděkováno. Na tribunách poté spouštíme dobrý doping, při kterém Honza Rudovský střílí první branku utkání. Poté ale Kladno během pár minut otáčí vývoj ve svůj prospěch a domácí publikum je mírně zaraženo. Ne, že bychom přestali fandit, to vůbec ne, ale nebylo to úplně ono.

Mezitím přichází do našeho fanouškovského stánku kontrola z živnostenského a finančního úřadu. Jedna dáma a dva pánové zjišťují, že nevydáváme účtenky a prakticky celou první periodu sepisují papíry o našem provinění. Když se navíc rozhodnou, že nám hodlají zabavit veškerou finanční hotovost a také zboží v hodnotě několika desítek tisíc korun, tak už je zle. K jejich smůle se celé papírování protahuje až do přestávky, kdy se fanshop dostává do obležení jak fanoušků z kotle, tak i normálních fans. K nim se navíc přidávají lidé, co čekají ve frontě na klobásky. Po tázavých pohledech lidem začíná docházet oč jde a kontroloři jsou postupně zasypáváni urážkami jako “Babišovy kurvy” či „eSTeBáci“ apod.

Konflikt začíná eskalovat, fans z kotle si berou svoje peníze a věci zpět, což se samozřejmě nelíbí kontrolorům. Ti volají policii, po čemž přichází na řadu několik ran. Nutno zmínit, že v konfliktu jsou nejaktivnější právě starší fanoušci, kteří nenavštěvují kotel, což mnohé příjemně překvapuje. Za hromového pokřiku “Vyžeňte je ven” je trojice úředníků opravdu vyhnána ven ze stadionu. Celý incident sleduje snad stovka fanoušků, včetně několika hostů z Kladna. Ti za svou zvědavost odevzdávají 3 šály do rukou domácích.

Musím dodat, že se rozhodně nikdo nepokusil vzít úřednici kabelku, jak jsme se mohli dozvědět z médií. Vzali jsme si pouze to, co nám patří. Pokud se mám nad celou situací zamyslet, tak na jednu stranu chápu úředníky, že dělali svoji práci a oprávněně nám chtěli udělit pokutu, ale co vyšší princip mravní? Je morálně správné pokutovat fanoušky, kteří pouze prodávají suvenýry jiným fanouškům bez jakékoliv možnosti vlastního obohacení? Vše, co se ve fanshopu nebo výběrem do kasiček vydělá, jde znovu zpět prostějovským fanouškům v jiné formě. Na rozdíl třeba od fanklubáckých táborů jsme finančně naprosto samostatní, nikdy jsme nepřijímali žádné dary od vedení ani od jiných subjektů. Vždy jsme si vše financovali sami. Pokud nám ale bude do budoucna znemožněn prodej suvenýrů, který je hlavním příjmem do choreofondu, tak budeme mít existenční problém a třeba už žádná velká chorea nikdy nepředvedeme…

Zpět na tribuny. Ve 22. minutě uklidňuje domácí publikum Matouš Venkrbec, když vyrovnává šťastným gólem na 2:2. Atmosféra je hned veselejší, ale není to úplně ono. Mnoho lidí v kotli je už unaveno a vysíleno z celé série. Já osobně jsem s fanděním neměl jediný problém za předchozích pět zápasů, ale dnes už to s hlasivkami není ono. Je mi jasné, že pro fanoušky mimo kotel to je třeba hůře pochopitelné, ale odfandit naplno tolik zápasů během několika málo dní je nesmírně obtížné. Navíc nás hostující manšaft nepříjemně tlačí a nebýt skvělého Neužila, tak prohráváme alespoň o dvě branky.

Nad kotlem je zapálena kladenská šála, ale je omylem místo za klasické pevné lano zavěšena za světlo, což se nám stává osudným hned ze dvou důvodů. Prvním důvodem je padající světlo, které trefuje hned dva fanoušky, za což se jim velmi omlouváme. Druhým důvodem je pádem světla způsobený požár vlajky Ultras Prostějov, která je ale včas uhašena a může plnit svoji úlohu i po zbytek utkání. Dost nebezpečná chyba z naší strany…

V závěrečné části je support lepší, ale v 7. minutě nás zchladí kladenský Tůma, který vrací vedení hostům. Prostějovští hokejisté se po této brance probouzí a s nimi též obecenstvo. Atmosféra je v tuto chvíli skvělá a když Tomáš Nouza v přesilovce vyrovnává, stadion exploduje. Co následuje po tomto gólu se jen těžko slovy popisuje. Kotel rozjíždí chorál “Jsme Prostějov”, na jeho první dvě tři opakování se přidává celá tribuna, je to neskutečný hukot. Po několika šancích na ledě se k východní tribuně přidává také její západní protějšek a zápas poté pokračuje ve fanatické atmosféře. Pro mě osobně je to jeden z nejsilnějších zážitků na tribunách v životě. Naši plejeři následně ještě dostávají příležitost přesilové hry, bohužel ale nedokáží vstřelit kýženou vedoucí branku. Absolutně si nedokážu představit, co by pak na tribunách přes 3000 Prostějovanů předvedlo.

V prodloužení je fandění tradičně horší, je to hlavně kvůli těžkému náporu na nervy všech fanoušků. Při každé šanci se tají dech a to se těžko fandí naplno. V předchozích dvou domácích zápasech jsme zvládli v nastavení Kladno udolat, dnes se však štěstí přiklonilo na stranu hostů. Je konec série. Plány na sobotní invazi jsou pryč. Obrovské zklamání na ledě i v ochozech.

Středočeši jsou pochopitelně nadšení z postupu, jejich křepčení ale po krátké chvíli přeruší potlesk a support domácích fans. Ti i po vyřazení děkují svým hráčům za povedenou sezónu, ve které chyběl kousek k vytouženému postupu do semifinále.

Kladenští slaví společně s hrstkou fanoušků, která dnes dorazila do Prostějova. Stejně jako o víkendu na tribunách absolutně nic nepředvedla. Slaboučký počet a support, absence optických prezentací, fanklubácké móresy. O to víc jsem překvapen, že při naší pozápasové rozlučce se sezónou znovu vyjíždějí hostující hráči, aby s nimi podruhé oslavili postup. To nesou domácí ochozy velmi těžce a vítají je hromovým pískotem. Následně zasypávají Středočechy vším možným. Musím říct, že nesouhlasím s názory, že to od Kladna bylo nezdvořilé, že by nám nemělo vstupovat do děkovačky. Záleží jen na nás, jaké jim ty oslavy necháme udělat. Mno, pěkné asi moc nebyly. Vypískání, zaházení několika desítkami předmětů, permanentní urážky = brzký úprk do kabin 🙂 Tak to má vypadat, tady je Prostějov!

My pak ještě dáme závěrečné Táhneme na hokej, vyvoláme pár hráčů a jdeme do hospody. Pokud bych měl zhodnotit sérii play-off, tak ta byla na tribunách z naší strany skvělá. Byl jsem nadmíru spokojen ve všech aspektech, a to se mi moc často nestává. Jen škoda, že nám byla upřena zlatá tečka v podobě sobotní invaze na rozhodující zápas…

Sepsal: Pirlo

Napsat komentář