Reporty

19/02/2017 v 21:31 od

Prostějov – Přerov 2:4 a 4:2, 1. a 2. předkolo play-off, 16. a 17. února 2017

První zápas

Pondělní napínavé nájezdy na ledě pražské Slavie přinesly rozuzlení až v sedmé sérii. Lucaviali nedal a pro nás to znamená jediné. Předkolo play off s Přerovem! Natěšení na tuto pikantní sérii je obrovské.1Ve čtvrtek, v den prvního zápasu, se skupina Prostějováků schází na zimáku již dvě hodiny před zápasem, aby stihla nachystat celotribunovou choreografii. Úderem šesté hodiny odpolední vše vypuká. Nad hlavy spodní části tribuny je vytažena folie v barvách klubu, na kterou navazují v horní části tribuny vlajky stejných barev. Každá barva tvoří kruh. Před tím vším je na lanech vytažena podobizna fanatika držícího v každé ruce bengál. Vše je doplněno menším množstvím pyra.

Od úvodních minut panuje na stadionu výborná atmosféra. Naši hráči vletěli na svého soupeře a hned ve druhé minutě se dostáváme do vedení. Atmosféře to samozřejmě ještě pomůže a najednou se do fandění alespoň tleskáním zapojuje celý stadion. Proběhne i několik velice kvalitních odpovídaček a pokračovaček s druhou stranou. Atmosféře pomáhá i několik diskutabilních verdiktů rozhodčích, které pořádně rozpálí i jinak spíše klidné fanoušky sedící na sedačkách či stojících daleko od kotle. Takových chvil s citem využívá domácí spíkr, který rozjíždí nenávistné pokřiky směrem k našemu rivalovi a je to opravdu parádní rachot. Celou první třetinu je náš doping na vysoké úrovni.2Ve stejném tempu pokračujeme i ve třetině druhé. V té se povede našim hráčům přidat druhý gól, který naleje ještě více energie do žil domácím fanatikům a na tribunách i na ledě to v těchto chvílích vypadá na jednoznačný debakl hostů. Prvních 35 minut dnešního zápasu bylo dle mého nejlepších za celou sezonu.3Jenže co se nestalo. Hosté 5 minut před koncem třetiny vstřelí šťastnou branku, která naprosto rozloží náš tým. Ten za dvě a čtvrt minuty nakonec třikrát inkasuje a hostům se podaří neskutečný obrat.

Stejně jako na ledě se úplně převrátily misky vah i na tribunách. Cca 240 hostů, kteří se do těchto chvil výborným domácím nemohli vůbec rovnat, rázem ožívají. Prostějovští jsou jak opaření a do konce třetiny tak jdou více slyšet hosté.4

O druhé přestávce jde několik domácích navštívit hosty, které odhalili, stojící mimo klec. Je jim ve vší slušnosti doporučeno, aby šli do klece a neprovokovali svou přítomností domácí. Jelikož se na svých původních místech ve třetí třetině už nenacházejí, s největší pravděpodobností poslechli.

Začátkem třetí třetiny se hostům povede navýšit svůj náskok „gólem nególem“. Je neskutečné, co se může stát v profesionální soutěži. Celý stadion vidí, že o gól nešlo, avšak brankový rozhodčí po asi deseti vteřinách nepochopitelně rozsvítí červené světlo a sudí gól uzná.

Tato křivda s domácím publikem zamává ještě víc a bohužel se zbytek zápasu zvrhne spíše k nadávkám a urážkám všech okolo, než ke kvalitnímu a jednotnému dopingu. Naopak hostující sektor se královsky baví a konečně se odhodlá k delším chorálům, které zní velice dobře. K tomu mává několika vlajkami na tyčích. Po pravdě, hosté mne svým výkonem do poloviny zápasu celkem zklamali. Téměř vůbec se nepouští do delších chorálů, volí jen jednoslovné pokřiky nebo tleskání. Co se hostům musí přičíst k dobru je fakt, že se jim celkem úspěšně daří napadnout jednu z našich odpovídaček. To je z jejich strany po dvě třetiny ale téměř vše. V poslední periodě je jich však plný zimák. Do konce zápasu se už prostějovským nedaří co do hlasitosti hostům vyrovnat.6Zápas končí za stavu 2:4 a my musíme zkousnout těžkou porážku. S posledními vteřinami mače se v domácím i hostujícím sektoru rozhoří nějaká pyrotechnika. Většina návštěvníků dnešního utkání míří domů, několik domácích fanatiků se však nemůže přenést přes tu křivdu v podobě čtvrtého přerovského (ne)gólu a jde si chvíli po zápase pro vysvětlení do rozhodcovských kabin. Dveře otvírá všem známý sudí Dědek, ale jakmile zmerčí nebezpečí, ihned se v šatně zamyká. Je mu a jeho kolegům trošičku vyhubováno a doporučeno, aby se to příště již neopakovalo. Při odchodu ze šaten se ještě jeden z domácích dostává do menšího konfliktu s kapitánem hostů. Dál než ke slovnímu konfliktu nakonec nedojde.5Závěrem se sluší dodat, že utkání sledovalo 2871 diváků, což je bohužel nejnižší číslo na derby poslední doby. Úsměvný je však přerovský pokřik o tom, co nás tak málo. Přerov po postupu do 1. ligy vyprodal (kapacita 3000) derby jen při prvním měření sil. Zbylá tři utkání byla návštěva vždy pod 3000. V Prostějově naopak třikrát přes 4000.

Dnes jsme prohráli bitvu, ale válka pokračuje!

Druhý zápas

Druhý zápas série připadá hned na další den. V pátek se opět skupina domácích schází o něco dříve, aby probrala, jak bude vypadat dnešní choreografie. Je škoda, že i přes několikeré doporučení ze strany klubu i fanoušků se v čase úvodního buly ještě mnoho fanoušků nenachází na svých místech. Dnešní prezentace se skládá z bílých a červených balónků rozdaných na stání tribuny, kde se nachází kotel. K tomu jsou na bambusech vytažena písmena dávající dohromady nápis „AŤ ŽIJE PROSTĚJOV“. V nejvyšších patrech tribuny je zažehnuto několik bengálů.10Na oba zápasy jsme si tedy přichystali choreografie, se kterými zdaleka nekončíme (minimálně ještě dvakrát v Přerově se prezentovat můžeme). Oproti tomu hosté dostáli své tradice a opět nic nepřivezli. K tomu se sluší dodat, že na dnešním zápase se vybralo 13070 kč. Děkujeme všem, kteří jakkoli přispěli. Bez vás by to nešlo!davJeště před příjezdem hráčů na led přichází čtveřice rozhodčích, které se dostává ironického potlesku a nadávek ze všech míst stadionu. To jsem u nás snad ještě nezažil a trošičku mi to zvedne náladu v tom, že snad lidé nebudou příliš ovlivnění včerejší porážkou a doping bude stejně kvalitní jako včerejší dvě třetiny.Bohužel z počátku tomu tak není. To obrovské nabuzení umocněné vedením našich hráčů z prvního utkání vymizelo a začátek zápasu je z naší strany trochu ospalý. Kotel fandí naplno ale podpora okolních tribun není taková jako včera. V hostujícím sektoru se schází o něco více fanoušků než včera a je vidět, že euforie je nyní na jejich straně. Od začátku produkují mnohem lepší support, než tomu bylo v prvním utkání.

V půlce třetiny se však dostáváme do vedení, které do konce třetiny ještě navýšíme a domácí jsou tak opět v laufu. Díky bohu za to. Bohužel se stále ještě velké procento domácích fanoušků nechá až příliš ovlivnit výsledkem na ledě. V zápasech s Přerovem to snad platí ještě dvojnásobně než proti jiným soupeřům.11Začátkem druhé třetiny přidává Lukáš Krejčík třetí gól a rozpoutává tím peklo. Do těchto chvil z naší strany nepadla snad ještě žádná nadávka na přerovského soka. Včera nám to přišlo až příliš časté, proto jsme s tím dnes chtěli trochu šetřit. Raději hosty „pozdravit“ třikrát, ale ať to má pořádné grády. Najednou je jedno, jestli jste fanatik v kotli nebo jen obyčejný divák na sedačce, co se přišel letos podruhé podívat na hokej. Na výzvu „celý stadion zvedá ruce“ reaguje opravdu téměř každý. Spíkr vycítí, že teď je ta pravá chvíle a spouští „cigáni z Přerova“. Je to opravdu parádní rachot. Do konce třetiny se celý stadion neskutečně baví. S druhou stranou proběhnou pokračovačky „cigáni – z Přerova“, „táhneme na hokej“, „olé zkurvené Přerov“ a jiné. Celou druhou třetinu je atmosféra jedna z nejlepších, co na našem zimáku pamatuji.

Ve třetí třetině se gólu dočkávají také hosté, kteří i když prohrávají, fandí určitě lépe než včera. Snaží se o chorály, používají příkladně ruce. Včera mi přišlo, že si přijeli jen zabouchat do bubnu. Dnes je to z jejich strany určitě lepší představení. Svůj podíl na tom může mít určitě i páteční termín, lidé si mohou dát o pár piv navíc, a to se na fandění samozřejmě podepíše.

Těžko říct, do jaké míry je posilněn jeden hostující fanatik, který nejprve vyleze na plexisklo, aby vyhuboval rozhodčímu. A o pár chvil později přeleze klec a vydává se vstříc domácím. Z horní části tribuny se mu naproti rozbíhá snad dvacetičlenná skupina, Přerovák se tedy rychle obrací a přelézá zpět do klece. Tento čin ještě více vyhecuje atmosféru a celou třetí třetinu tak létají všemožné předměty do klece i z klece. Jak se blíží konec utkání, čím dál více Prostějováků se přesouvá na druhou stranu. Oba tábory po sobě hází, co mají po ruce. Dá se říci, že tuhle házenou sleduje více lidí než samotné dění na ledě. Kvůli tomuhle přeci většina přišla 12Do toho se na ledě válí jeden z hostujících hráčů, kterému přijel vyhubovat dnes extrémně agresivní Matouš Venkrbec. Z domácího kotle, za zpěvu „mrtvoly cigána“, letí směrem k ledu dokonce odpadkový koš, který se jen o hranu mantinelu zastaví a na led nedoletí._MG_2679 _MG_2816Tři minuty před koncem přidávají domácí čtvrtý gól a je jasné, že dnes si už vítězství pohlídají. Stadionem se nesou oslavné chorály a v posledních vteřinách je zapáleno v kotli i na druhé straně několik bengálů. Ty po pár vteřinách letí do hostující klece, s nimi i nějaké dělobuchy. Hosté na nic nečekají a vrací nám stejnou mincí. Tahle házená trvá poměrně dlouho, většina hostujících hráčů tak nejede ani zatleskat svým fanouškům pod sektor. My si s našimi hráči alespoň zatleskáme a něco málo zařveme. To už na stadion vtrhne policie, která se oba rozvášněné tábory snaží uklidnit. Po použití paralyzérů se jim to poměrně daří….13 14 15 16 17

Série nekončí! V pondělí všichni do Přerova!