0

Reporty

19/11/2019 v 18:52 od

Havířov – Prostějov 3:2, 13.11.2019

Do Havířova se chceme jako již tradičně vypravit autobusem. I skrz středeční termín a nepříliš přesvědčivé výsledky Jestřábů se nám daří autobus relativně zaplnit a kolem čtvrt na pět z Prostějova vyráží na pětatřicet fanoušků. Jedná se o mimořádně důležitý zápas, ve kterém se buď můžeme přiblížit osmému místu zaručující účast v lepší skupině nadstavby a nebo se naopak napevno uchytit v horší osmičce, která nám zajistí záživné zápasy s hokejovými tábory Kadaně, Benátek a podobných nesmyslů… Jízda probíhá v poklidu, dáváme jen jednu luleč zastávku. Bohužel na dálnici chytáme zpoždění, které se ještě zvětšuje díky policejnímu doprovodu, co se na nás nabaluje před Havířovem a švihá to městem neskutečným tempem asi 35 km v hodině. Jen čekám, kdy nás začnou předjíždět i důchodci na invalidních vozíčcích. U zimáku se rychle vyloďujeme, bereme fanouškovské potřeby a hurá do boje. Sekurity je dnes v klidu, kontroly probíhají rychle. Za zmínku stojí vstupenky, které nám jsou prodávány – asi jsme cestovali časem, protože dostáváme lístky na play-off 2016. Vedení klubu ze Slezska se pravděpodobně inspirovalo projevem Grety Thunbergové a snaží se chovat ekologicky a recyklovat.

Na tribunách se šikujeme v šestnácté minutě první třetiny, ale to už snad ani nikoho nepřekvapí a za stavu 1:0, což naopak překvapí většinu, protože do Havířova přijíždíme většinou za výrazně horšího skóre. Ihned rozjíždíme solidní doping. Na ledové ploše se povede Divíškovi vyrovnat. Pro Divocha je to díky zranění první zápas sezony. Ale poznat to na něm moc není, bojuje, hraje dobře a dokonce i padá do střel. Kéž by se podobně prezentovali i další naši hráči… Domácím se bohužel daří minutu před koncem třetiny vsítit branku a ujímají se opět vedení. První pauzu si zpestřujeme přípravou choreografie, kdy na zábradlí pod sektor lepíme nápis SVOBODU ULTRAS, na jejímž začátku je malůvka fanouška za mřížemi. Vše na začátku třetiny doplňuje 35 černých mávacích vlajek v rukou Prostějováků sešikovaných za nápisem. Reagujeme tím na nesmyslný policejní proces s několika Havířováky, kterým hrozí vězení za pár vypůjčených věcí od neopatrných fanoušků jiných klubů. Snad vše dopadne dobře, držíme palce! Společně s domácími si zařveme chorál o tom, komu že by měly patřit tribuny a také dobře známou zkratku o čtyřech písmenech. ACAB se nese stadionem opravdu hromově.

A stejně hromově se poté nese i chorál jebat Havířov, zpíván pochopitelně jen prostějovskými hlasivkami. Na ledové ploše je to v tu dobu již 3:1 a herní projev Hanáků moc nevypadá na nějakou změnu ve skóre. To se projeví i na našem fandění, kdy se již do supportu nezapojuje tolik lidí. Ve třetí třetině pokračujeme v solidní fanouškovské podpoře Prostějova, čas od času taky pozdravíme AZ. Na ledě se dostáváme do hry díky brance Žalčíka, žádná jiná již ale nepřišla (a že šancí bylo), prohráváme tak 3:2. Po zápase si ještě vyměníme pár pozdravů s místními, podarujeme je také pivem (ti jej v letu nedokáží chytit a končí rozlité na několika provokatérech) a odjíždíme směr Morava.

Ještě pár slov k domácím zvířátkům HZ. Celková návštěva je 1245. I v Havířově to jde s návštěvností z kopce, podobně jako u nás. V kotli se jich schází podobný počet jako nás, kolem čtyřiceti. Snaží se fandit celý zápas. Pomáhá i vedlejší sektor, ostatně jako vždy. Ve třetí třetině po celkem velkých a úsměvných problémech vytahují pietní plachtu na počest zabitého fanouška doplněnou dotazem, zda bude mít sekuriťák, který za smrtí stojí, stejný proces jako fanoušci za sebranou šálu. Odpověď již známe – ne… Za šálu na půl roku do vazby, za smrt vyšetřování na svobodě!?! České soudy, státní zásTUPCI, policie a další podobné orgány už bohužel asi nemají ani potuchu, že označení justice vzniklo z latinského slova jūstus – spravedlnost.

Sepsal: Komin