0

Reporty / Svět ultras

28/01/2021 v 20:05 od

Hammarby IF – IK Sirius 2:0, 10. května 2019

Počet diváků: 21 905 (cca 300 hostů)

O necelý měsíc po dánském výletu se vydávám opět na sever, tentokrát do hlavního města Švédska, kde sídlí hned tři fanouškovsky významné kluby. AIK Solna, jemuž fandí především sever stockholmské aglomerace. Dále Djurgarden IF, pojmenovaný po populárním ostrově Djurgarden na východě Stockholmu. Právě východ a severovýchod hlavního města Švédska produkuje nejvíce fanoušků modročervenožlutých. Posledním z velké trojice je zelenobílé Hammarby, jehož fanatici ovládají jižní část města. Zajímavostí je, že Djurgarden i Hammarby od roku 2013 sdílí stejný stadion, za což sklízí pravidelný posměch od fanoušků AIKu. Ještě pro jistotu doplním, že všechny tři kluby se vzájemně nenávidí a panuje mezi nimi velká rivalita.

Do Stockholmu přilétám v pátek, kdy je také na programu utkání mezi Hammarby a Siriusem, klubem z nedaleké Uppsaly. Na zápas se vydávám metrem, jehož stanice jsou celosvětově proslulé svými výzdobami.

Tele2 Arena pro cca 30 tisíc diváků se nachází hned vedle hokejových stadionů Globen a Hovet. Prvně jmenovaná hokejová hala má na výšku snad kilometr a její střecha dokonce plní funkci jakési rozhledny, kam jezdí turistický výtah. Tuhle stavbu bych mít za stadion fakt nechtěl.

Oproti tomu Hovet působí zvenku dost nenapádně, možná by vás ani nenapadlo, že se jedná o stadion. Před fotbalovým stánkem je již několik stánků s občerstvením, jehož výběr je podobný tomu dánskému a také českému. Okolní hospody a zahrádky jsou obsypané fanatiky v zelenobílém.

Přesouvám se dovnitř stadionu, který ale zatím zeje celkem prázdnotou. Není se co divit, je pracovní den a ještě dlouho do začátku utkání. Vcházím na tribuny stadionu, kde zaujmou hned dvě věci. Tou první je vysoká stěna nad tribunami a také mohutná střecha, jež arénu dost uzavírá před vnějším světem. Ochozy tak nepůsobí tak výsostně jako na jiných stadionech.

Druhou zajímavostí je bezesporu třetina podélné tribuny, která je vyhrazena stojícím. Nevybavuji si žádný jiný moderní stadion, kde by byla místa na stání při délce hřiště. Skvělý a následováníhodný příklad pro ostatní.

Mám přání, aby dorazilo aspoň 20 tisíc fanoušků a také nějací hosté. Obojí se mi plní, celková návštěva se zastavuje na čísle 21 905, hostů mohlo do hlavního města dorazit okolo tří set.

Při nástupu odzpívá celý stadion hromově klubovou hymnu, při níž drží nad hlavami snad všichni zelenobílé šály. Pastva pro oči. Hymnu se snaží fanatici z Uppsaly narušit svými chorály, ale proti obrovské přesile nemají sebemenší šanci.

Je znát, že je pracovní den, a tak poměrně dost fanoušků přichází až v průběhu první půle. Na atmosféru to ale nemá vliv, ta je opravdu skvělá. Kromě dvoupatrového kotle Bajen Fans, jak si domácí říkají, se do fandění automaticky zapojuje zmiňované podélné stání, které mohu bez přehánění označit za jakési třetí patro kotle.

Do supportu se často zapojují i ostatní sektory, ať už do chytlavých chorálů či do povedených odpovídaček. A když se ve 30. minutě Hammarby ujímá po pokutovém kopu vedení 1:0, tak support graduje právě jednou z odpovídaček. Tele2 Arena se rozdělí na poloviny a utkání si opravdu užívá. Po rychlé druhé brance se pak odpovídačka promění na chorál, který vestoje zpívají opravdu všichni. Poločas končí 2:0 a hráčí Hammarby tak odchází za potlesku do kabin.

Video euforie po brance na 2:0

Krátce po pauze přichází Bajen Fans s protestem proti policii, která má v plánu značně rozšířit kamerový systém na všech stadionech, aby mohla trestat fanoušky mimojiné za pyrotechniku, což nesou Švédové dost nelibě. Vytažené antipolicejní transparenty doplňuje nepřekvapivě právě pyro.

Ze své pozice blízko kotli Hammarby hosty skoro neslyším, podle pohybu se do fandění pravidelně zapojuje tak třetina sektoru, což proti zelenobílým prostě nemůže stačit ani náznakem. Ti totiž fandí znamenitě, s množstvím zajímavých chorálů. I oni ale mají slabší místa, kdy část kotle mlčky stojí. To vycítí v jednu chvíli i spíkři Bajen Fans a uchylují se k zřejmě nejsilnějšímu momentu zápasu. Rozjíždí skvělou odpovídačku všech 3 domácích tribun, jež si vzájemně odpovídají a snaží se jedna druhou a třetí přehlušit. Husí kůže zaručena. Co se týče optických prezentací, tak tu si zelenobílí žádnou nepřipravují, což mě trochu mrzí, jelikož je Hammarby známé svými nádhernými choreografiemi.

Čím je však Hammarby v Evropě ještě známější, jsou neuvěřitelné pochody městem na první domácí mač sezony. Rok co rok se vydává společně na stadion odhadem 25 – 30 000 fanatiků. Pro někoho z Česka těžko pochopitelná záležitost. Níže přikládám video, kde se můžete podívat, jak to letos v dubnu vypadalo před zahájením sezony proti Kalmaru.

Video pochodu proti Kalmaru

Zápas už plejeři Hammarby dotáhnou k úspěšnému konci a vítězí 2:0. Děkovačka je celkem chabá a obyčejná, nic velkého. Odcházím s davem, ale stadionu sbohem nedávám. Pozítří, tedy v neděli, se sem vrátím na derby mezi Djurgardenem a AIKem.

Sepsal: Pirlo

Pár vybraných choreografií Hammarby v posledních letech

Napsat komentář