0

Reporty

23/02/2021 v 19:22 od

Prostějov – Přerov 3:5, 20. února 2021

V sobotu je na programu domácí derby s Přerovem a my o něj logicky nechceme přijít. Zároveň chceme také pohlídat město, kdyby k nám náhodou zavítali vyznavači zubra. Vzhledem k nekonečné covidové situaci samozřejmě nemůžeme na tribuny (tímto zdravím pana Prymulu a jeho kumpány), a tak vymýšlíme náhradní plán k realizaci. Vybíráme místo pár set metrů od zimáku, kde hodláme něco málo popít, pojíst a promítnout hokej. Rozešleme pár zpráv a počítáme dny do derby. V pátek se ještě scházíme, abychom nasvítili všeříkající transparent “Čas vyhrát derby!”, čímž narážíme na nelichotivou bilanci z posledních pár let.

Někteří nedočkavci začínají pít již den předem, další se k nim přidávají dlouho před plánovaným srazem v sobotní odpoledne. Natěšenost na první společnou akci po několika měsících je velká. Nakonec se nás během odpoledne schází celkem 60, což je nad očekávání pěkný počet. Zábava se rozjíždí pozvolna, nechceme na sebe zbytečně upozorňovat četníky, projíždějíc okolo snad každých pět minut.

První třetina se nese ve znamení onlajnů, protože venku je příliš světla, aby se dalo nějak smysluplně promítat. Když vidíme průběžný stav 0:3, tak jsme absolutně nasraní a nemáme ani chuť vytahovat projektor. Nakonec se ale vnitřně přemáháme a od druhé periody zápas přece jen sledujeme. Poté, co inkasujeme čtvrtou branku, se ale začínají dít věci nejen na ledě, ale také u promítání. Spontánně rozjíždíme support, což jsme v hustě obydlené oblasti původně rozhodně neměli v plánu, a na dálku ženeme hráče za snovým obratem.

Vzduchem se už nenese pouze vůně špekáčků a klobásek z grilu, ale také pyrotechnika, kterou rozhodně nešetříme. Bohužel ale těsně před brankou na 3:4 přijíždí první auto policie a začínají problémy. Jsme nuceni vypnout přenos a rozejít se do svých domovů. Vzhledem k tomu, že se nám nikam moc nechce, tak přijíždí další a další auta. Někteří příslušníci z řad policie se chovají dost povýšeně, což někteří fans nesou nelibě a nakonec vše vygraduje pomočením jejich opuštěného vozidla.

Jsme si vědomi, že tady už nám pšenka nepokvete, a tak volíme přesun přímo k zimáku. Celá skupina je dost roztrhaná, což možná trochu zmate muže zákona. Ti nás totiž už dále trochu nečekaně nepronásledují. Pár lidí se zastaví u přerovského autobusu, který nám drze stojí přímo pod tribunou, a rozhodnou se ho mírně zkrášlit několika nálepkami. To se nelíbí hostujícímu šoférovi a situace vyústí v menší roztržku s jedním z nás. Po chvilce se dává řidič na útěk do útrob stadionu a tím celý konflikt končí. Žádný lynč nebo hon na nebohého přerovského řidice, jak jsme se mohli po zápase dočíst na internetu, se rozhodně nekonal. To ostatně potvrzuje také oficiální policejní zpráva, v níž se mimojiné píše také o finanční škodě způsobené tímto “incidentem”. Ta se vyšplhala až do závratné výše několika stovek korun! I samotný řidič v rozhovoru pro jeden místní žumpa plátek potvrdil, že se vlastně nic hrozného nestalo. Ale vysvětlujte to lovcům senzací…

U internetu bych ještě rád zůstal. Přerovští radikálové před derby zas a znova nešetří slovními výpady na naši stranu, a tak nějak tedy očekáváme jejich příjezd. Nestalo se. Jejich aktivita na derby končí tam, kde začala, tedy na internetu. A to když po zápase dopisují k fotce našeho transparentu “tak si to můžete sbalit a jít domů”. Přerov je už delší dobu táborem bez jakékoliv špetky soudnosti. Podobnou tupost předvádí i další přerovští fanoušci a plejeři, když velebí řidiče autobusu jako národního hrdinu a předhání se v tom, kdo k události připíše větší nesmysl.

Ale ještě zpět k utkání. Na třetí periodu se přesouváme s promítáním a fanděním k sektoru hostů, kde je relativně klid. Brzy inkasujeme branku na 3:5 a začíná nám být jasné, že opět prohrajeme. Trvá nám snad půlku třetiny, než se zase vzájemně shledáváme. Počet z první poloviny dnešního derby už ale dohromady nedáváme. Někdo se dívá na přenos, jiní zase neúnavně fandí za dveřmi. Pár lidí to taky z různých důvodů vzdalo a šlo domů.

Po špílu ještě jdeme před stadion, ale kvůli vracejícím se asi 20 četníkům už se nic zajímavého neděje. Dnes jsme sice nemohli být přítomni na tribunách, ale troufám si tvrdit, že i tak jsme si derby docela solidně užili a zároveň v něm potvrdili, kdo fanouškovsky vládne na Hané. Tak zase někdy na viděnou.

Sepsal: Pirlo

Napsat komentář