0

Reporty

19/10/2022 v 18:11 od

Prostějov – Přerov 2:3 pp., 15. října 2022

Poslední dobou se mi píší reporty o dost hůře, než před pár lety. Fans scéna stagnuje, zápasy a soupeři se opakují často a nudně jako obědy ve školní jídelně, básnická múza mě pomalu opouští… Nicméně, první derby sezony 2022/2023 je světlá výjimka (kéž by se to stalo opět rutinou) – bylo totiž z naší strany až na pár drobností FAMÓZNÍ! Pojďme si jej tedy trošku shrnout:

Na zápas se začínáme připravovat již týden dopředu, kdy si celkem třináct lidí po dva večery dobrovolně máčí šaty, ruce a sem tam i štětce do barev a baví se tak tvorbou chorea, které by po delší době opět sneslo nějaké měřítka. Téma chorea a celkové provedení několikrát měníme dle nových nápadů, ale výsledek nakonec splnil očekávání. Na sociálních sítích také probíhá masivní mobilizace.

Mobilizace je také v užším kruhu skalních příznivců, protože jsme informováni, že s nimi letos přijedou také přátelé z Mory, Plzně, Brna a v prostějovských kuloárech se šuškalo, že má koalici podpořit i kočovný kmen spřátelených romů z Bulharska. Indicie k sestavě našeho soupeře nakonec nejsou sice úplně přesné, ale ani liché. Jednu z putyk v centru města totiž již několik hodin před zápasem obsadila skupinka cca pětadvaceti koaličních přátel Viktorky Plzeň a Přerova. Dle našich informací velkou většinu přítomných tvořili Západočeši, za což zasluhují uznání. Naopak asi 4 radikální Přerované na 30 km vzdáleném derby jsou naprostým výsměchem. Než vymyslíme celou akci tak, abychom se vyhnuli mnoha kamerám v blízkém okolí, a zároveň koalice nebránila jen hospodu, jsou Přerovští, tedy pardon Plzeňští (stejně jako my), již pod bedlivým dohledem velkého bratra. Obě skupiny se tedy pozdraví pouze při cestě hostů na stadion, ale je nám předem jasné, že díky velkému množství policie se bude jednat pouze o zdravice verbální. Nutno podotknout, že Prostějováků bylo v hospodě připraveno 70, což je nejlepší počet za poslední roky.

Na stadion se dostáváme půl hodinu před začátkem špílu a čekáme, jak se dnes tribuny zaplní. A k překvapení všech – zaplnily se nad veškerá očekávání – celková návštěva byla 3112. A co je ještě překvapující, narvaný k prasknutí byl také kotel pod vlajkami Stoletá tradice, Prossnitz-Olmutz a obrácených vlajek Mory. Ještě před úvodním vhazováním spouští dvousethlavý kotel mohutný support, všichni vzorně používají ruce a fandí z plných plic. Takhle to má vypadat! Fanatismus se trošku snížil po první brance Přerova v patnácté minutě, optimismus však opět dodala vyrovnávající branka na konci třetiny. O první přestávce se pak část domácích ultras věnují přípravě chorea, které je domluveno na začátek druhé třetiny. Po hvizdu rozhodčího se po tribuně začíná potulovat nový maskot HC Přerov. Ve třetí minutě pak na síti vyjíždí velká plachta střelce s prakem, který po chvíli vystřelil střelu přímo na Meoprase. Zásah, prase se otáčí nožkama vzhůru a na důkaz KO jsou mu černým sprejem upraveny oči do mrtvolného stavu a červeným sprejem pak zakrvácena hlava. Jednoznačně povedené představení, pohyblivé choreo se v ČR nevidí každý den. Jedinou kaňkou bylo, že měla vystřelená koule černou barvou, díky čemuž bohužel příliš nevynikla.

Po choreu se všichni vrací zpět do kotle a pokračuje se ve skvělé fanouškovské jízdě. K fandění se přidává i spousta lidí mimo nejhlučnější sektor a také druhá strana. I odpovídačky jsou dnes úchvatné. A rázně se nesou také pozdravy do sektoru hostů. A nyní pár slov (opravdu jen pár, protože víc by si ani nezasloužili :)) k Přerovákům. Schází se jich cca 80, otřesně roztahaných po celém sektoru. Spíkr s megafonem stojí uprostřed, čas od času se marně snaží žlutomodrou sebranku burcovat. Ale i on sám musí vědět, jakou bídu předvádí. Slyšet nejsou a když je letmo pozoruji, fandí jich jen hrstka.

Druhá třetina končí za stavu dva ku jedné pro domácí, Jestřábi jsou na ledě lepší a je velká škoda, že se nepovedl přidat ještě nějaký gól. Na třetí třetinu je nad sektor Prostějováků vyvěšen transparent na podporu kamarádů, kteří jsou nuceni trávit čas za mřížemi. Pánové, držte se!

Třetí třetina se nese ve stejném duchu jako předchozí dvě, od padesáté minuty navíc v sektoru vlají naše dvě velké mávačky. Přerovským hokejistům se bohužel daří vyrovnat skóre a v prodloužení pak rozhodují o své výhře v dnešním zápase. Ale jedná se o Pyrrhovo vítězství, protože dnes prostě vládl Prostějov, což po zápase dokazuje povedená pyrošou v domácím sektoru.

Po zápase pak ještě dochází k výměně názoru mezi několika normály z domácích řad a hostujícími fanoušky, vše ale ukončuje PČR. Hosté jsou po zápase odvedeni bokem a my se vydáváme vstříc večerním zážitkům. Radikální část P-O pak ještě byla v kontaktu s koalicí ohledně nabídky měření sil, ale i přes několik ústupků (počty, věkové omezení) bohužel bez úspěchu.

Co říci závěrem? Díky všem za sobotní zápas, po dlouhé době to byl opět starý dobrý Prostějov! Snad se začíná blýskat na lepší časy..

Sepsal: Komin

Napsat komentář